Site icon Sárhidai Zsófia

Pöttyök, pöttyök, pöttyök

Ebben a bejegyzésben egy egyszerű, mégis nagyon különleges, látványos technikát szeretnék neked bemutatni, amit a festőparty részvevői már jól ismerhetnek, és amit egyszer mindenképp ki kell próbálnod! :)

A technika lényege, hogy egyszerű festékpöttyöket használhatsz díszítésre, egy-egy részlet kiemelésére, vagy akár egy egész kép megalkotásához.
Ez utóbbi – mikor a sok kis pöttyből áll össze egy nagy kép – a 19. században külön művészeti irányzattá nőtte ki magát, így külön nevet is kapott. A festészetnek ezt az ágazatát pointillizmusnak hívják. Elnevezése abból ered, hogy a festők apró, szinte már pötty szerű ecsetvonásokkal vitték fel a különböző színű festékeket a vászonra. A színeket tehát nem a palettán, hanem közvetlenül a vásznon keverték, ahol azok optikailag összemosódnak a nézők szemében.

A pointillizmus fő képviselői Georges Seurat és Paul Signac. Mindketten francia festőművészek, akik a 19. században éltek és alkottak.

Ízelítő Seurat képeiből:

(Az ágazat fő művének tekintett „Vasárnap délután a Grande Jatte szigetén” című festmény)

Signac festményiből is kiválasztottam néhányat:

Mint már említettem, a kis pontokat használhatod csupán díszítésként is egy-egy képen, de ha bátor vagy (és van türelmed hozzá) akár egy egész képet is felépíthetsz sok-sok kis pöttyből.

Mit érdemes használnod a pontozáshoz?

Ecset:


Ana Enshina londoni művész ecsettel viszi fel a kisebb-nagyobb pöttyöket, hogy megalkossa ezt a gyönyörű pávát.

A következő, szemet ábrázoló képen közelről is láthatod, milyen sok szín összhangjából jön létre egy ilyen mestermű. :)

Ha kíváncsi vagy a festés folyamatára, nézd meg ezt a 1,5 perces felgyorsított videót! Érdekesség, hogy mielőtt az alkotó nekilátna a pöttyözéshez, levágja az ecset hosszú szőrét és úgy mártja azt a festékbe:

Filctoll:


Xavier Casalta 0,10mm-es tűfilccel közel 7 millió fekete pöttyből alkotta meg képét. Természetesen ez időben sem kevés munka, neki 370 óra kellett hozzá…

Hurkapálca vagy fültisztító pálcika, amit a festőparty résztvevői is rendszeresen használnak:

Ha még több inspirációt szeretnél, nézd meg egy régebbi Facebook bejegyzésemet, ahol egy kortárs művész, Angelo Franco színes, pöttyös képeit gyűjtöttem össze. :)

Kattints ide, ha látni szeretnéd Angelo Franco munkáit! >>

Te használtad már ezt a technikát valamelyik alkotásodnál? Ha még nem, mit gondolsz, lenne türelmed ilyen aprólékos munkához?

Exit mobile version