Az első részben bemutattam (Ha nem láttad, kattints ide!), hogyan készültek a könyvjelzők egy különleges, vegyes technikával: akvarell festékkel illetve viaszkrétával. Egy befejező művelet még kimaradt, amit most megosztok veletek, illetve bemutatom a könyvjelzőkhöz készült illusztrált noteszeket is…
A kész könyvjelzőket szerettem volna tartóssá tenni, illetve arra is gondolnom kellett, hogy bár így a legszebbek, frissen elkészülve, de használat közben az akvarell festék bizony összefoghatja a könyv lapjait. Erre szerettem volna valami esztétikus megoldást kitalálni. A természetes anyagok híve vagyok, de ezt másképp nem lehet sajnos megoldani, csak laminálással. Vagy úgy sem igazán? Mindjárt elmesélem, hogy jártam…
Noteszekhez használt anyagok
- papírmasé füzet: én a könyv-szerű, fűzött változatot választottam, de volt spirálozott is! Én a 15×21 cm-es változatot hsználtam. Egyébként létezik még fotóalbum, naptár is ugyanilyen borítóval. (Natúr füzetet itt tudsz rendelni magadnak is >>)
- viaszkréta (Stockmar, csak a fehéret használtam)
- Brynzeel Rijks Museum színes ceruzák (Itt tudsz rendelni magadnak is >>)
Mivel nincs itthon lamináló gépem, és az ajándék sürgős volt, ezért elvittem a helyi kis nyomdába a könyvjelzőket. Sajnos nagyon pórul jártam… :( A nyomdában nem teszteltél külön egy-két könyvjelzővel magát a laminálást, hanem gyakorlatilag az összeset megcsinálták hibásan. Mikor kézbe vettem őket – azzal együtt, hogy nem kértek érte pénzt, mert tönkretették a nagy részét – iszonyúan el voltam keseredve, és mérges voltam.
Arra hivatkozva, hogy túl vastag és egyenetlen felszínű volt a papír (250 grammos akvarell papír), a lamináló gép felgyűrte, leszedte a festéket, tönkretette a könyvjelzőket. Egy pár darabot tudtam megmenteni, és használni, ezek szerepelnek az utolsó képeken…
Bizonyára egy nagy nyomda, ahol tapasztaltabb szakemberek dolgoznak, más megoldást javasolt volna, vagy legalábbis nem kísérletezett volna egyszerre az összes anyaggal, amit elvittem hozzájuk. De tanultam az esetből én is…
Ha lamináltatni szeretnéd a könyvjelzőket, érdemes már előre gondolni arra, hogy a vastag papír, illetve a túlságosan barázdált felszínű nem lesz jó! Vagy valami más megoldás kell, amit egyelőre még én sem ismerek.
A véletlenül jól sikerült könyvjelzőket az egyik végükön sima kis kézi lyukasztóval kilyukasztottam, és fonalat fűztem beléjük. Ezek a fonalak még a nagymamám régi szövőműhelyéből maradtak. Ha vásárolni szeretnél hasonlót, akkor bármelyik rövidáru boltban kapsz ilyesmit, kb. hímzőfonal vastagságú, amit én használtam. Olyan színeket válogattam, amik visszaköszönnek a könyvjelző színeiben.
Miután túltettem magam a bosszantó nyomdai eseten, nekiláttam a noteszek illusztrálásához. Papírmasé borítóval rendelkező füzeteket választottam, melyek kifejezetten erre a célra valók: bármilyen technikával lehet dekorálni őket, akrilfestékkel, filccel, ceruzával, szalvéta technikával, vegyes technikával, gyakorlatilag bármivel.
A noteszek eredeti natúr színe nagyon tetszett, ezért nem szerettem volna a teljes felületet illusztrálni, csak diszkréten az egyik sarkot, hogy mellé téve jól mutasson a könyvjelzővel. Julcsi lányom óvódájába készültek az ajándékok, az óvónéniknek, illetve a dadusnak. Julcsi egyből mondta, melyik színvilág melyik óvónénihez passzol, így egyértelmű volt, melyiket ki kapja. :)
A papírmasé felülete puha, a fehér színesceruza kissé bele is karcolta a mintát… Így utána a színezés során már a fehér vonalak megmaradtak, bátran lehetett satírozni a következő réteget.
A fehér viaszkréta is hasonlóan működött, csak még egy kicsit fényesebb hatású lett, mint a fehér ceruzás részek. A víz csillogását érzékeltettem vele…
Minden notesznek csak a jobb felső sarkát illusztráltam, a többi részt natúran hagytam.
Hozzá pedig a színben, témában passzoló könyvjelző, ahol a viaszkrétával satírozott rész adja ki a hasonló levél formáját, mintázatát…
Mutatom a végeredményt, illetve az alábbi fotókon azt is láthatod, melyik noteszhez milyen árnyalatú ceruzákat használtam:
A színes ceruzás részletekhez Brynzeel Rijks Museum (fém dobozos különkiadás) színes ceruzákat használtam, de bármilyen színes ceruzával kipróbálhatod. Ezt a készletet azért szeretem, mert szépen rétegelhetőek a színek, puha a ceruzahegy, a fehér ceruzája pedig tök jó erőteljesen fog ezen a felületen is. A dobozában én már ömlesztve tárolom a ceruzákat, így nagyon praktikus, nem kell a végén egyesével a helyükre illesztgetni őket. :)
Kedvenc témáim a természet, az erdő, a víz, mesebeli tájak, tündérek, manók… Az alkotás során szeretem kiszínezni a valóságot, megtölteni mesebeli elemekkel, apró lényekkel a természetből vett alap témákat. Ez a valóságtól való elrugaszkodás számomra szabadságot, jóleső érzést ad, kívánom neked is, hogy ezt megtapasztalhasd az alkotás során!
Kellemes alkotást, kikapcsolódást kívánok neked ezekkel az inspiráló képekkel!
Ki fogod próbálni? Vagy inkább rendelnél tőlem hasonlót? :) Még nem vállalok ilyesmit, de nem kizárt a jövőben… ;) Kommentben várom a hozzászólásodat!
Egyszerűségükben is csodaszépek, különlegesek, egyediek. Érdemes kollázsokkal is könyvjelzőket és noteszeket illusztrálni…
És előbb elfelejtettem: gyerekkoromban színtelen kályhalakkal fújtuk le a hasonló alkotásokat. Ma is őrzök még noteszféleséget, 30 év alatt kevéssé kopott csak meg. (És ha már közeleg a húsvét: a legszebb festett (kifújt) tojásokon is a kályhalakkot használtam.)
Kedves Zsófi, szerintem simán lehet laminálni ilyen papírt is, csak oda kell figyelni rá (pl egyesével fogni, miközben beengedem a gépbe). Nekem itthon csak egy pici irodai, A4-es gép van, azzal azért meg lehet ezt oldani.
Kedves Zsófi!
Nagyon jó ajándék ötletnek tartom a noteszt és a stílusában hozzáillő könyvjelzőt. Szépen harmonizálnak egymással a színek és a formák.
Külön köszönet, hogy a laminálós tapasztalatodat is megosztottad velünk! Mindenképpen ki fogom próbálni, már azt is tudom, hogy milyen papírra. Nemrégiben vásároltam az ALDI-ban 180 grammos, kevéssé barázdált akvarell papírt, azzal fogok kísérletezni. :)
Igazi kezdődnek való kis remekművek, tüneményesek.
Kedves Zsófia! Ezek csodálatosak! Mindenképpen kipróbálom! Imádom a művész napló is! Amikor alkotói válságot van mindig alőveszem. Sokszor csak magamhoz ölelem… Az is elég hogy kedvet inspirációt kapják! 🙏♥️
Kedves Zsófi! Nagyon kreatív és szép a sokféle könyvjelző, amit készítettél! Tetszenek, egyszerű és mutatós. Nekem is vannak szineseim, kifogom próbálni! További sok szép alkotást kívánok Neked és mindenkinek: Anna
Szia Zsófi! Én hobbi boltban kapható, A/4-es átlátszó fóliát szoktam használni, szerintem megfelelő a vastagsága is. Igaz régen vásároltam ilyesmit, akkor 100 ft volt 1 db. A járvány után próbálkozhatsz Te is, hátha kapható valahol. Remélem sikerült segítenem. Üdvözlettel Halas Lívia
Csodálatos, kreatív Nő vagy, öröm látni a műveidet és azt is, hogy segítesz másoknak is az alkotás örömét átélni…Legyen áldás minden tevékenységeden!
Magdolna Sopronból