Az akvarell-sorozat második részében a megfelelő ecsetválasztáshoz próbálok segítséget nyújtani. A művészellátókban végtelen mennyiségű ecset közül lehet válogatni. Bevallom, én is általában a biztosra megyek, és megkérdezem az eladókat mit ajánlanak az adott festék típushoz. Hiszen nem véletlen, hogy egyes ecsetek között méretbeli, formabeli, árbeli különbségek vannak… Ahhoz, hogy ki tudd választani az akvarell festéshez legideálisabb ecseteket, olvasd el a teljes bejegyzést!
(Ha nem olvastad az első részt az akvarell festékekről, kattints ide: 1. RÉSZ – FESTÉK
A nagy festékmárkák horror áron kínálnak ecseteket, de nagyon fontos, hogy a magas ár ellenére ezek is okozhatnak csalódást. Szerencsére ugyanez igaz fordítva is, hogy az olcsó ecsetek között ki lehet fogni szuper minőségűt, ilyen pl. az Ikeában kapható gyerek ecsetkészlet, amit én a legtöbbször használok! :)
Állati szőr vagy szintetikus?
Sokan csak az “igazi”, állati szőrből készült ecsetekre esküsznek. Szerintem azonban a szintetikus ugyanolyan jól tud működni, legalábbis az én igényeimnek teljesen megfelelő. A lényeg, hogy nagyon puha, vékony szálakból álljon. Az akvarell festésnél kimondottan fontos, hogy minél több vizet tudjon magában tartani az ecset feje.
A hagyományos fa nyelű ecsetek mellett egyszer mindenképpen ki kell próbálnod a víztartályos ecsetet is. Ez azért olyan különleges, mert nem a fejét kell a vízbe mártani, hanem lényegében a nyele tartalmaz egy kis tartályt, amibe vizet tudsz tölteni, majd fokozatosan adagolni, ha nyomást gyakorolsz rá. Ez az ecset típus kimondottan hasznos pl. utazáshoz, egy mini (kb. 10 színű) akvarell festékkészlettel kiegészítve!
Milyen alakú legyen?
Az általam legtöbbször használt ecset kerek, hegyes végű. Ezzel vastagabb és egészen vékony vonalakat is lehet húzni.
Kereken kívül van még lapos, ferdén vágott, macskanyelv, és legyező formájú is. Igazából a választásnál azt kell figyelembe venned, hogy milyen típusú képeket szeretnél vele festeni.
Mekkora legyen?
A “nagy mesterek” többsége csak két méretet használ, egy kisebbet (kb. 02-es méretűt) és egy nagyobbat (kb. 12-es méretűt).
Jó tudni, hogy a számozás teljesen különböző a márkáknál. Van, ahol a 12-es akkora csak, mint más márkánál pl. a 8-as, ezért élőben érdemes kiválasztani a megfelelőt.
Tisztítási és tárolási tippek
Mivel egy jó minőségű ecset sok vizet és pigmentet tud magába szívni, nem meglepő, hogy viszonylag nehezen lehet kimosni a színt belőle. Igaz ez festés közben, színváltáskor, illetve a festés végén a “takarításnál” is.
Mindig öblítsd át bő langyos vízzel az ecset fejét, majd óvatosan nyomkodd ki egy papírtörlőn. Ha beszínezi a papírtörlőt, az azt jelenti, hogy nem teljesen tiszta, ilyenkor még egyszer öblítsd át!
Festés közben ne tartsd túl sokáig a vizes bödönben az ecseteket, mert nem tesz jót neki. Főleg, ha olyan sok a víz az edényben, hogy az ecset fa nyele is beleér… így a fa magába szívhatja a vizet, az ecset pedig nagyon hamar tönkre megy majd.
Az ecseteket vízszintesen, fektetve szárítsd, hogy a fejben összegyűlt víz ne a fa nyélhez csurogjon vissza.
Tárolni mindenképp fejjel felfele kell, hogy az ecsetek szőre ne roncsolódjon, és könnyen ki tudd választani melyikkel szeretnél legközelebb festeni. :)
Egy szép kép elkészítéséhez elengedhetetlen a jó ecset kiválasztása. Remélem, a fenti információk segítenek majd neked a tökéletes választásban!
A következő részben azt is megtudhatod, milyen papírra érdemes festened a kiválasztott ecsettel! :)
TIPP 1: Itt szerezheted be a Sakura Koi víztartályos ecsetet. >>>
TIPP 2: Ide kattintva pedig rengeteg ecset közül tudsz válogatni. >>>
Szia Zsófi!
Óriási! Ezekre van szüksége az olyan kezdőnek, mint amilyen én vagyok..Köszi
Kedves Zsófi! Tetszik a sok jó információ. Korábban sajnos rossz helyen és rossz minőségű ecseteket vettem. Az is jó, hogy az ecseteket úgy is bemutatod, hogy pl. az olajfestékekhez milyen ecset kell. Köszönöm és nézem, ill. várom a sok újabb információt. Nagy segítség ez nekem is, másoknak is!
Kedves Zsófi!Nagyon tetszik az oldal,sok hasznos dolgot tudtam meg belőle.Az akvarelltechnikát szeretem elég sokat festek mostanában,de sokszor hullámosodik a papirom.Látom,a vékony papir lehetett a hiba.Eddig régi vizfestékkel próbálkoztam,de szivesen festenék az általad javasolt Koohinor festékkel is. !
Ez az információ is nagyon hasznos nekem. Köszönöm.
Kedvesem!
Szerinted lehet a víztartályos ecsetbe tust tölteni és azzal készíteni mondjuk krokikat?
Előre is ksznm a választ. További sikereket kívánva a munkádban szeretettel:
Erdős Mária
Kedves Zsófi!
Nagyon köszönöm a sok hasznos tippet.
Üdvözlettel : Bizsu
Szia Zsófi!
Ez megint nagyon hasznos. Nagyon szépen köszönöm!
Iza
kinai ecset 6000ft szuper minőség
Van annál sokkal olcsóbb is jó minőségben.